توضیحات غار شگفت انگیز یخمراد

تور گروهی غار شگفت انگیز یخمراد

آوای گردشگران یاس مجری تورهای داخلی و خارجی(گروهی و انفرادی)

غار زیبا و شگفت انگیزی که مراد می دهد 

اگر در 65 کیلومتری جاده تهران - چالوس ، پس از دیدن تابلوی روستای کهنه ده به سمت غرب منحرف شوید و بعد به سمت روستای آزادبر بروید و بعد از حدود 44 کیلومتر،در کنار روستای کهنه ده به یک دو راهی برسید، راه سمت راست شما را به سمتغاری می کشاند که می گویند مراد می دهد.
در دامنه شمالی درهای طولانی منتهی به روستای آزادبر غاری قرار گرفته است که بخاطر باورهایی که اهالی منطقه در مورد آن دارند به " یخ مراد " معروف است. بنا به اظهار اهالی منطقه در گذشته بیماران با خوردن یخ دائمی دریاچه انتهای غار که در هیچ فصلی از سال ذوب نمی شود، بهبود می یافته اند و این یکی از دلایل نامگذاری این غار است.همچنین عده ای اعتقاد دارند که قندیل َهای بلورین این غار شفا بخش اند و اگر آرزو کنید و به قندیل های غار دست بزنید، بعد از آب شدن قندیل ها در تابستان، آرزوها برآورده می شود. البته این اعتقاد مانند بسیاری از موارد مشابه غیرقابل اثبات و فقط بخشی از فرهنگ عامه مردم است.

غار یخ مراد یکی از پر پیچ و خم ترین غارهایی است که نظیر آن به ندرت دیده شده است.دهانه آن حدود 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و طول غار از ابتدا تا انتهای آن در هاله ای از ابهام است و گفته می شود که به علت وجود حفره های متعدد در آن، کسی تا کنون به انتهای غار دست نیافته است.
از پایینِ غار رودخاته پر آب آزاد بَر جریان دارد که آب حوضه کوه هفتخوان و گردنه عسلک را به رودخانه کرج می ریزد.

دیدن غار یخ مراد می تواند برای سفر یک روزه اطراف تهران، یک برنامه بسیار مهیج و لذت بخش به حساب بیاید. چرا که شما می توانید با دور شدن تنها 65 کیلومتر از تهران، به یک جاذبه دیدنی دست پیدا کنید، یک روز شاد بسازید و با طبیعت باشید. دهانه غار در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا می باشد و 3 متر عرض و 8 متر طول دارد. در پشت دهانه، یک تالار سنگلاخی به ابعاد 12 در 18 متر و ارتفاع 6 متر قرار دارد. در این تالار تخته سنگی بزرگ به ابعاد 3 در 5 متر وجود دارد که کف آن صیقلی و گود افتاده است.

برای ورود به غار حتما هد لامپ و لباس گرم همراه داشته باشید. چرا که سرمای هوای غار معمولا به زیر صفر می رسد و البته این یکی از خصوصیات منحصر به فرد این غار نسبت به غارهای دیگر به حساب می آید. در غارهای ایران، به دلیل وجود بخار آب و فقدان جریان هوای آزاد در ماه های سرد سال، دمای داخلی حداقل 10 درجه از دمای بیرون غار بیشتر است، اما در غار یخ مراد، در ماه های سرد سال، دمای داخل غار از دمای بیرون کمتر است. دلیل این پدیده وجود منافذ فراوان بین فضای درون غار و فضای بیرون غار و ایجاد جریان هوا به علت اختلاف فشار بین دو فضا است.

در فصول سردی مثل پاییز و زمستان ، غار یخ مراد مقصدی مناسب ،زیبا و سحرانگیز است؛

 

* شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می کند *

34 00 64 88 021

 

 


برنامه سفر

حدود ساعت 05:30 بامداد روز جمعه، از مبدا میدان ونک به سمت غار یخمراد حرکت می کنیم. اولین توقف در رستورانی زیبا کنار رودخانه در جاده زیبای چالوس جهت صرف صبحانه کامل و استفاده از امکانات رفاهی مجتمع خدماتی خواهد بود و پس از آن حرکت به سمت غار یخمراد. زمان رسیدن به غار حدود ساعت 10:30 صبح می باشد که پس از رسیدن به مقصد برنامه گشت ها توسط راهنما اعلام می گردد. گشتها با دامنه نوردی سبک در مسیری بی نظیر آغاز خواهد شد، پس از حدود نیم ساعت دامنه نوردی به دهانه غار می رسیم، پس از نصب تجهیزات لازم و تایید راهنما وارد غار می شویم. حدود نیم ساعت مسیر غار خئاهد بود که در انتها به تالاری زیبا با قندیل های چکیده بی نظیر خواهیم رسید که چشم هر بازدید کننده ای را مجذوب خود میکند. در انتها پس از انجام بازی های مختلف و صرف عصرانه حدود ساعت 17:00 به سمت تهران حرکت می کنیم.


لوازم ضروری

کوله یک روزه، داروهای شخصی، کفش مناسب پیاده روی، عینک و کلاه آفتابی،چراغ پشتیبانی یا چراغ قوه، کلاه ایمنی(درصورت نیاز برای مسافرین تهیه می گردد) لیوان فلزی سفری، قمقمه آب پر، لباس گرم، بارانی


راهنمای مجرب

بیمه مسافرتی ملت

طبق قوانین سازمان میراث قرهنگی