سفر-به-کیش-نقاط-دیدنی-کیش

یزد، دیار بادگیرها، شهری به قدمت تاریخ

به شهر بادگیرها خوش آمدید. یزد، شهری نهفته در دل کویر و صاحب قدمتی به سان تاریخ همه سرزمینمان، ایران زمین. شهری که از حال و هوای کوچه پس کوچه‌های پیچ در پیچ آن، عطر دل نواز خشت و گل به مشام می رسد و از بازارها، محله‌ها، خانه‌ها، بادگیرهای قدیمی و میدان‌های آن، قطره قطره، تاریخ، فرهنگ و هنری اصیل می‌ریزد.
یزد، با این همه زیبایی شیرین و اصالت دیرین، همواره به عنوان یکی از گردش‌پذیرترین مقاصد توریست‌های داخل و خارج از کشور معروف بوده است. وارد یزد که می‌شوید، بناهای تاریخی آن، با نظم و صفایی دلنشین و آرامشی وصف ناپذیر درهم تنیده شده است. جالب است بدانید که در فرهنگ لغت فارسی، کلمه یزد به معنای مقدس و پاک است. در این دیار مقدس و کهن، خاطره هر دقیقه سفرتان را به شهر معروف به باد گیرها، دارالعباده، شهر آفتاب و آتش، شهر شیرینی، شهر قنات و شهر دوچرخه غنیمت شمرده و تا ابد به یاد خواهید سپرد.

سفر به یزد شهر بادگیرها

عکس: رضا موسوی از یزد


سفر-به-کیش-نقاط-دیدنی-کیش

چرا تور یزد؟

یزد به عنوان یکی از هفت کلان شهر برتر ایران و نیز به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی و پر قدمت و منحصر به فرد، دومین شهر جهان شناخته شده است. اهمیت وجود بناهای تاریخی این شهر به گونه ای است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، در سال 1384، بافت تاریخی آن را به ثبت آثار ملی رساند. این شهر هم چنین به دلیل دارا بودن معماری بسیار متبحرانه زمان های پیشین و بافت سنتی بی‌نظیرش، در سال 1396، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

عکس: لئوناردو از ایتالیابه شهر بادگیرها خوش آمدید. یزد، شهری نهفته در دل کویر و صاحب قدمتی به سان تاریخ همه سرزمینمان، ایران زمین. شهری کهگفتنی است که در میان شهرهای ایران، یزد به عنوان نخستین شهر ثبت شده و نیز بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. 77 محله تاریخی این شهر، به ویژه محله های فهادان و شیخداد، با فضایی آکنده از سنت و قدمت، از دیر باز به عنوان معروف‌ترین و پرطرفدارترین محله‌های قدیمی یزد به شمار می‌رفته‌اند. یزد همچنین به لحاظ دارا بودن نظم و پاکیزگی فضای شهر و هم چنین آرامش مردمان شیرین لهجه آن، زبانزد خاص و عام است. مهم تر از همه این شهر در زمینه پزشکی و دارا بودن پزشکان متخصص و متبحر به ویژه در درمان نازایی و ناباروری به عنوان یکی از قطب‌های پزشکی کشور نیز شناخته شده است.

سفر به یزد شهر بادگیرها

همین موضوع علاوه بر گردشگری آثار طبیعی و باستانی، سبب رونق گردشگری پزشکی آن نیز شده است. به علاوه، یزد از لحاظ اقتصادی نیز به دلیل فعالیت‌های مستمر در زمینه فولاد و معادن آهن، نساجی فرش، نساجی پارچه ‌های ساده و طرح دار، کارخانجات کاشی، معدن های سنگ و زغال سنگ ، صنایع غذایی و کارخانه‌‌های کابل و فیبر نوری، پنجمین شهر صنعتی ایران به شمار می‌رود. صنایعی دیگر نیز مانند شیرینی‌پزی و طلاسازی، که از مهمترین سوغاتی‌های یزد محسوب می شوند، سبب رونق اقتصادی بیشتری در این ناحیه شده است.

سفر-به-کیش-نقاط-دیدنی-کیش

جغرافیا، اقلیم، آب و هوا و جمعیت یزد

شهرستان یزد مرکز استان یزد، در بخش مرکزی فلات ایران ما بین کوه های خرانق و شیر کوه، و در 1200 متری از سطح دریا واقع شده است که از جانب شمال به شهرستان‌های اردکان و میبد، از سمت جنوب به ابرکوه، تفت و مهریز، از جانب غرب به اصفهان و از سمت شرق به بافق منتهی می شود. مساحت این شهر تقریبا 110 کیلومتر مربع می باشد. جالب است بدانید که یزد، به لحاظ مختصات جغرافیایی دقیقا در نقطه مرکزی ایران واقع شده است.
در خصوص آب و هوای این شهرستان باید خاطر نشان ساخت که یزد به دلیل واقع شدن در بخش مرکزی فلات ایران، نزدیکی با کویرو دور بودن از دریا، دارای رطوبت اندک و خشکی بسیار است. آب و هوای این ناحیه در اکثر مواقع سال به جز دو ماه نخست زمستان و دو ماه آخر پائیز، گرم و خشک، و همراه با بارندگی بسیار کم است.

عکس: لئوناردو از ایتالیا


ضمن این که زمستان‌های آن نیز سرد و خشک است. این ناحیه به طور کلی به ویژه در شش ماه نخست سال، دارای نوسانات شدید درجه حرارت است. از این رو بهترین زمان برای سفر به یزد را می توان در برهه زمانی اواخر اسفند تا اواخر فروردین و نیز اواخر شهریور تا اواخر آبان انتخاب کرد.
میانگین بارندگی این شهر در سال های خشک، نزدیک به 50 میلیمتر و در ارتفاعات حدود 300 تا 450 میلیمتر گزارش شده است. بارندگی‌های فصلی نیز در این شهر به میزان 40 تا 60 در صد در فصل زمستان، 20 تا 40 در صد در بهار و 10 تا 30 در صد در فصل پائیز می باشد. میانگین سالانه دما نیز از حدود 10 تا 23 درجه سانتیگراد متغیر است.
آخرین سرشماری نفوس و مسکن انجام شده در سال 1395، جمعیت این شهر را 529,673 نفر گزارش کرد که از این میان، 259,941 زن و 269,732 نفر آن ها مرد می باشند.

خصوصیات، آداب و آئین، دین و زبان مردم یزد

شهرستان یزد مرکز استان یزد، در بخش مرکزی فلات ایران ما بین کوه های خرانق و شیر کوه، و در 1200 متری از سطح دریا واقع شده است که از جانب شمال به شهرستان‌های اردکان و میبد، از سمت جنوب به ابرکوه، تفت و مهریز، از جانب غرب به اصفهان و از سمت شرق به بافق منتهی می شود. مساحت این شهر تقریبا 110 کیلومتر مربع می باشد. جالب است بدانید که یزد، به لحاظ مختصات جغرافیایی دقیقا در نقطه مرکزی ایران واقع شده است.

سفر-به-کیش-نقاط-دیدنی-کیش

عکس: لئوناردو از ایتالیا

از برگزاری جشن در تمامی اعیاد مذهبی، مراسمی همچون پختن براتی (نوعی شیرینی محلی)، کلوخ اندازی (شبیه به خانه تکانی آخر سال) وکیسه دوزی (دوخت پارچه ای به نیت شفای بیمار در روز 24 ماه رمضان ما بین نماز ظهر و عصر) در ماه رمضان گرفته تا جشن سده زرتشتیان (نبرد با تاریکی و سرما که در زمستان برگزار می‌شود) و مراسم نخل گردانی روز عاشورا (جالب است بدانید که قدیمی ترین نخل ایران که در مراسم عزاداری امام حسین (ع) در شهر و در مراسم عاشورا گردانده می شود، در این شهر قرار دارد) همگی نشان از اصالت دیرین فرهنگ این زاد و بوم و مردمانش دارد.
دین شمار بسیاری از مردم یزد، اسلام و مذهبشان شیعه است. به علاوه مسلمانان، عده قابل توجهی از زرتشتیان و شمار اندکی از مسیحیان و کلیمیان در این شهر زندگی می کنند.
و اما، زبان مردم یزد: زبان مردم این دیار، پارسی با لهجه و گاه، گویش شیرین یزدی است که طی سالیان سال حفظ شده است. ضمن این که پیروان آئین زرتشت در این شهر علاوه بر زبان فارسی، به زبان خاص خود که همان دری زرتشتی یا گورونی است نیز صحبت می کنند و اعمال مذهبی خود را به همین زبان انجام می دهند.


سفر-به-کیش-نقاط-دیدنی-کیش

خوشمزه های یزد

طعم متفاوت غذاهای یزد را به مانند گیرایی جاذبه‌های گردشگری‌اش قطعا همیشه به خاطر خواهید سپرد. یزد دارای خوشمزه‌های فراوانی از قبیل انواع آش‌ها و دیگر خوراکی های محلی است که همه آنها را هم می‌توان در رستوران و بیرون‌بر و هم خانه‌های محلی این شهر یافت.

عکس: مریم از بابلسر

سفر-به-کیش-نقاط-دیدنی-کیش

از معروف‌ترین آش‌های یزد می‌توان به آش شولی‌، آش ماش، آش گندم، که برخی ، آن را آش حسینی نیز می نامند، آش کدو، آش شلغم، آش سمبوسک، آش سبزی، آش آبغوره، آش کلم، آش عدس، آش آلو، آش انار، و هم چنین غذاهایی بسیار خوشمزه و سنتی با طعمی به یاد ماندنی، مانند قیمه یزدی، قلیه‌ کدو، خورش به ‌آلو، قیمه‌ ‌نخود‌، کشک بادمجان (به سبک یزدی)، انواع کوفته یزدی (کوفته لپه و کوفته نخود چی) و تاس کباب یزدی اشاره کرد.

عکس: امیرحسین رحمانی شهرکرد


علاوه بر غذاهای اصلی، صبحانه، میان وعده یا عصرانه خود را هم می توانید با خوشمزه‌های بی‌نظیر یزد تجربه کنید. نان خشک سنتی، و نیز نان های سنتی کُپَک و لَتیر را می توانید با صبحانه یا عصرانه خود در کنار توت خشک و گردوی کوبیده شده، ارده و شیره و حلوای شکری نیز امتحان کنید.

سهولت اقامتی به یاد ماندنی در یزد

در یزد می توانید روز و شب های سفر خود را با خیالی آسوده و آرامش هر چه تمام، سپری کنید. از انواع هتل، مهمان‌سرا، خانه‌های مبله و کمپینگ گرفته تا اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی همه در اختیار شماست. پیشنهاد می‌شود در سفر به این شهر سنتی و تاریخی در صورت امکان اقامتگاه‌های سنتی را برای اقامت خود برگزینید. چرا که قرار گرفتن در فضای دل‌انگیز ، زیبا، آرام بخش و سنتی این چنین لذت و خاطرات به یاد و دل ماندنی این سفر را نیز برای شما مضاعف خواهد ساخت.

چگونه به یزد برویم؟ امکانات حمل و نقل در این شهر چگونه است؟

مسافرانی که قصد سفر به شهر یزد را دارند می‌توانند از امکاناتی نظیر هواپیما، قطار، اتوبوس و ماشین‌های سواری استفاده کنند. در تردد درون شهری نیز تاکسی و انواع خط اتوبوس به مقاصد گردشگری و اقامتی از ساعات اولیه روز تا پایان شب در اختیار گردشگران عزیز قرار دارد.

و اما تور یزد...

در پایان امیدواریم در این مجال اندک توانسته باشید اندکی از لذت و شیرینی سفر به نخستین شهر جهانی کشورمان را در قالب زبان قلم تجربه کنید. به امید دیدار شما همراهان گرامی در سفری پرخاطره و لذت‌بخش به شهر یزد!

سفر-به-کیش-نقاط-دیدنی-کیش

عکس: ینمار از رم

به گفته بسیاری از گردشگرانی که از این شهر دیدن کرده اند، صفا و قدمت یزد به قدری است که اکثر آنها پیش از ترک این دیار و رهسپار شدن به سمت مقصد بعدی‌شان، قطعا برنامه سفری دوباره به این شهر را در برنامه‌های سال یا ماه‌های آتی شان می‌گنجانند. زیرا زیبایی‌های یزد بی‌شمار است. ما نیز به آن دسته از دوستداران فرهنگ و هنر و اصالت دیرین سرزمین کهنمان نیز پیشنهاد می کنیم در صورتی که هنوز به یزد نیامده‌اید، با سفر به این دیار کهن، قلب و روح خود را دعوت کنید به نوشیدن جرعه‌ای از آرامش و عشق.

خدمات خورشید جهان قابل ارائه به سراسر کشور شامل پکیج های گردشگری با بهترین خدمات و نرخ های رقابت، برای دریافت نرخ ها با ما در ارتباط باشید و در خبرنامه عضو شوید.

ما را دنبال کنید
ارتباط با ما

شیراز، خیابان شوریده (سینماسعدی)، کوچه 18، ساختمان پوشه، طبقه 3، واحد 5

32308080 071

[email protected]

خبرنامه

کپی رایت © ایران تور تمام حقوق محفوظ است

طراحی خورشید جهان